Počas víkendu sa ženili všetci čerti: Zatopená Orava, cesty pod vodou a zlámané stromy!

Domáce 24.08.2022, 20:00 | red | diskusia

Ešte v piatok minulý týždeň prišlo na Slovensko očakávané ochladenie spolu s búrkami a dažďom. To aspoň čiastočne zmiernilo dlhotrvajúce sucho, ktoré trápilo väčšinu krajiny. Avšak, búrky so sebou priniesli aj intenzívne zrážky, ktoré na mnohých miestach narobili „šarapatu“. Pozrite si sumár, čo všetko sa počas uplynulého víkendu udialo. 

Búrky
Zdroj: FB / SHMÚ

článok pokračuje nižšie

Aj keď búrky, ktoré nad naše územie prišli ešte v piatok 19. augusta, veľa škody nenarobili. Práve naopak. Pôda, ktorá bola po horúčavách maximálne vyprahnutá, dostala konečne potrebnú vlahu. To najhoršie sa však pomaly, ale isto blížilo.

článok pokračuje nižšie

Počas nedeľného popoludnia dorazil nad východ a sever búrkový komplex, ktorý už narobil poriadne problémy. Viaceré obce a mestá skončili po bleskových povodniach z intenzívnych zrážok pod vodou a vodné toky sa vybrežili. Diaľnica D1 v okolí Prešova bola zatopená a zo svahov sa valilo veľké množstvo vody. Informovali o tom aj prešovskí policajti na sociálnej sieti, podľa ktorých bola na istý čas diaľnica aj uzavretá.

Najviac zrážok za nedeľu padlo na severe Slovenska - a to v Trstenej, kde v priebehu 6 hodín spadlo takmer 96 milimetrov zrážok (k 17. hodine). Nasleduje Tvrdošín s vyše 87 milimetrami a následne Lipovce na východe Slovenska s 80 milimetrami. Do rána sa stav zrážok zmenil – k 8. hodine ráno najviac zrážok spadlo v obci Lipovce na východe krajiny v okrese Prešov, a to celkovo 115 milimetrov zrážok. Nasleduje Orava, a to mesto Trstená so 102 milimetrami, Tvrdošín s takmer 98 milimetrami, obec Lokca s vyše 74 milimetrami. Intenzívne pršalo aj v Zuberci, a to vyše 61 milimetrov zrážok. Na západe najviac zrážok spadlo v Skalici, a to vyše 44 milimetrov.

Zrážky SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Ba čo viac, v Trstenej v nedeľu večer vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Pod vodou bolo aj jedno zo sídlisk – konkrétne sídlisko Západ.

Pernú nedeľu tak mali hasiči Žilinského kraja, ktorí zasahovali pri 14 zásahoch, najmä pri odstraňovaní spadnutých stromov, odčerpávanie vody z bytov či pivníc. 

článok pokračuje nižšie

Perno bolo aj v pondelok. Počas pondelka len za pár hodín búrky vyprodukovali viac ako 26-tisíc bleskov, objavil sa aj jav zvaný shelf cloud. Ide o typ mraku, ktorý vzniká na rozhraní vytekajúceho studeného vzduchu z búrky v spodných hladinách a vtekajúceho teplého vlhkého vzduchu do búrky nad spomínaným oblakom. Shelf cloud preto často aj rotuje okolo horizontálnej osi. Na juhu Slovenska, v obci Gbelce namerali zrážkomerné stanice za 24 hodín vyše 86 milimetrov zrážok. Susedná obec Nová Vieska skončila preto pod vodou. Na východe Slovenska dokonca padali aj centimetrové krúpy. 

Na Liptove a Orave zasahovalo v pondelok 30 hasičov, ktorí odstraňovali popadané stromy a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov. V Prešovskom kraji mali hasiči celkovo 19 výjazdov, zvyčajne pre popadané stromy. V utorok, naopak, skončila pod vodou pre silné búrky autobusová stanica v Komárne.

Podľa SHMÚ však intenzívne zrážky, ktoré sa posledné dni prehnali prakticky celou krajinou, pomohli zmierniť sucho, ktoré u nás panovalo. Bez rizika sucha je väčšina západného Slovenska a priľahlá časť stredného Slovenska. Extrémne sucho je na juhovýchodnom Slovensku a ojedinele aj v severnej časti východného Slovenska. Najhoršia situácia je na Zemplíne, Above, Šariši, Gemeri a v Slovenskom rudohorí. Extrémne sucho celkovo zasahuje až 7 % územia.  V hlbšej vrstve je stále extrémne sucho na 53 % územia a zasahuje prevažne južnú časť západného, stredného aj východného Slovenska. 

článok pokračuje nižšie

Intenzita sucha
Zdroj: SHMÚ

📷 Titulná fotka: K. Šatalová - FB SHMÚ (fb.com/shmu.sk)

Zdieľajte na:    

Diskusia