Ďalší úžasný objav: Podarilo sa zachytiť zvuk čiernej diery! TO ste ešte nepočuli

Vesmír 28.08.2022, 12:38 | red | diskusia

Po detailnej fotografii planéty Jupiter a klamstve ohľadom záberu hviezdy Proxima Centauri sa vedcom podarilo zachytiť ďalší vesmírny úkaz. Tentokrát ale nejde o fotografiu, ale o zvuk čiernej diery! Verte, že nič podobné ste vo svojom živote ešte nepočuli.

Zvuk čiernej diery publikoval na sociálnej sieti Twitter Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý je v počúvateľnej podobe. Mnoho ľudí si zrejme doteraz myslelo, že vo vesmíre je hrobové ticho, no ako sa ukázalo, opak je pravdou. „Chybná predstava, že vo vesmíre nie je žiadny zvuk, vznikla preto, že väčšinu priestoru predstavuje vákuum, ktorým sa zvukové vlny nemôžu šíriť. Množstvo galaxií obsahuje toľko plynu, že sme zachytili skutočný zvuk. Zosilnili sme ho a zmixovali ďalšími údajmi, aby sme počuli čiernu dieru,“ píše sa v príspevku svetoznámeho ústavu. 

článok pokračuje nižšie

Podľa portálu vtm.zive.cz pochádzajú dáta zvuku z röntgenového observatória Chandra a záznam bol prvýkrát zverejnený v máji tohto roku. A to pri príležitosti Týždňa čiernych dier NASA. „Astronómovia zistili, že tlakové vlny vysielané čiernou dierou spôsobili vlnenie horúceho plynu, ktorý je možné zmeniť na tón, a to taký, ktorý človek nepočuje. Je to asi 57 oktáv pod stredným C,“ uviedli odborníci v tom čase. Zvuk sa vedcom podarilo zachytiť z čiernej diery, ktorá sa nachádza v súhvezdí Persea. Od našej planéty je vzdialená asi 250 miliónov svetelných rokov. Vedci museli tóny zvuku čiernej diery pretransponovať o 47 až 58 oktáv vyššie, aby sme ich vôbec mohli počuť. 

Čo vám zvuk čiernej diery pripomína? Každému možno bude niečo iné. Nezhodujú sa ani názory ľudí. Napríklad, magazín Mashable zvuk diery prirovnáva k začiatku dubstepovej skladby, naopak, Business Insider tvrdí, že v ňom počujú „príznačné stenanie a nárek mimozemšťanov“.  

článok pokračuje nižšie

📷 Titulná fotka: Twitter.com / NASA Exoplanets

Zdieľajte na:    

Diskusia