Ďalšie nebeské divadlo: Po zatmení Slnka je na rade aj Mesiac! Pozor, pripravte sa aj na spln

Vesmír 08.11.2022, 19:30 | red | diskusia

Nie je to tak dávno, čo sme aj na Slovensku mohli sledovať zatmenie Slnka, a opäť sme tu mali ďalšie nebeské divadlo. Tentokrát však bolo možné pozorovať zatmenie Mesiaca. To bolo okrem iného obohatené aj o to, že vonku bude svietiť jasný, guľatý mesiac. Dnes je totiž spln.

Novembrový spln, ktorý je obohatený aj o zatmenie, sa volá krvavý Mesiac. Začal o 9:02 hodiny nášho času, pričom úplne zatmenie dosiahne o 11:16 a potrvá vyše 3,5 hodiny. Pozorovať úplné zatmenie však bude len zo Severnej a Strednej Ameriky, Havaja, Aljašky, častí Južnej Ameriky, Ázie, Austrálie a Nového Zélandu. 

článok pokračuje nižšie

Zatmenie sa deje vtedy, keď medzi Mesiac a Slnko, ktoré za normálnych okolností osvetľuje Mesiac, niečo vstúpi. Zvyčajne to je naša Zem, a tak sa udialo aj v utorok. Keďže v čase zatmenia bol vo väčšine Európy deň, nemohli sme zatmenie pozorovať vlastným okom. Naopak, vo vyššie spomenutých oblastiach bola noc, a teda viditeľnosť krvavého mesiaca bola oveľa lepšia. Avšak, netreba vešať hlavy, k ďalšiemu zatmeniu mesiaca, ktoré bude viditeľne aj v našich zemepisných šírkach, dôjde o zhruba 7 rokov – a to 20. decembra 2029. Predtým si však budeme môcť vychutnať čiastočné zatmenie Slnka 29. marca 2025 a úplné zatmenie Slnka 12. augusta 2026.


Zdroj: NASA

článok pokračuje nižšie

Titulná fotka: Twitter.com

Zdieľajte na:    

Diskusia