Blíži sa ku nám razantná zmena počasia: Snehových vločiek sa dočkajú mnohé mestá! Aj to vaše?

Počasie 17.11.2022, 14:00 | red | diskusia

Situácia s počasím sa čoraz viac zhoršuje a namiesto slnečných lúčov sú na dennom poriadku hmly, mrholenie, či zamračená obloha. A ďalšia zmena počasia sa ku nám nezadržateľne blíži. Ešte viac sa ochladí, ba čo viac, zmena so sebou prinesie aj sneženie. Kde sa na neho majú pripraviť? 

V súčasnosti sú pneuservisy mimoriadne vyťažené, keďže väčšina Slovákov prezúva pneumatiky. Veď je aj na čase, je polovica novembra a doteraz to síce vyzeralo, že jeseň bude mierna, no už v piatok príde veľká zmena. Jednak sa ochladí a jednak sa na nás ženie sneženie. 

článok pokračuje nižšie

Podľa predbežných predpovedí by snežiť malo začať už vo štvrtok popoludní, a to najmä na vyššie položených miestach, teda na horách. Postupne sa však začne hranica sneženia zmenšovať a už v piatok môže začať snežiť od 600 metrov nad morom. Následne počas soboty sa táto hranica zníži na 400 metrov. Očakáva sa, že najviac snehu napadne na severovýchode a na Spiši, a to do 10 centimetrov. V ostatných oblastiach by to malo byť do 5 centimetrov. Okrem toho bude aj mimoriadne chladno. V noci bude mrznúť aj v nížinách, napríklad na Podunajskej nížine sa očakávajú teploty okolo -2 stupne Celzia v noci a maximálne 6 stupňov Celzia cez deň. 

Napokon sa však celé predpovede zmenili a očakáva sa, že snežiť bude aj na západnom a strednom Slovensku. Informoval o tom portál Meteo Slovensko. "V spojitosti s avizovaným snežením na piatok s predpokladaným vplyvom len na časť východného Slovenska sa udiali zmeny, ktoré dokazujú, že o prvý sneh bude obohatené väčšie územie Slovenska.  Ak sa tento trend ďalej potvrdí, sneženie by mohlo zasiahnuť v piatok aj pomerne veľké mestá na západnom Slovensku. Snežiť môže napríklad na Myjave, v Piešťanoch, či v Malackách," upozornil portál. Naopak, na strednom Slovensku hrozí sneženie v mestách ako napr. Banská Bystrica, Detva, či Levice. Sneženie hrozí aj v severnejších okresoch, teda aj v Žiline, v Liptovskom Mikuláši, či v Púchove. Snežiť tak môže prakticky na celom strednom Slovensku. Sprvu sa hovorilo o tom, že na týchto územiach bude len pršať, prípadne padať mrznúci dážď. 

článok pokračuje nižšie

Naďalej však platí, že sneženie najviac ovplyvní východné Slovensko, pričom snehové vločky budú padať najmä v Košiciach, v Prešove, či v Poprade. Vo východoslovenskej nížine bude padať prevažne dážď, na ostatnej časti východu sneh.

"Hranica sneženia bude v piatok posunutá veľmi nízko najmä s príchodom nočných hodín na východnom Slovensku či na severozápade Slovenska, a to približne na úrovni 600 až 300 m.n.m. Nie je vylúčené, že snehové vločky preto môžu zablúdiť aj do Bratislavy. V jej prípade pôjde skôr o slabé snehové prehánky. Na ostatnom území však bude sneženie výdatnejšie a na miestach severného a východného Slovenska sa zrážky vo forme snehu zaslúžia o vytvorenie súvislej snehovej pokrývky, ktorej výška môže dosiahnuť viac ako 5 cm. V oblasti Tatier spadne viac ako 10 cm nového snehu," uzavreli. 

O tom, že koncom týždňa môže nasnežiť v nižších polohách Slovenska, informoval pred časom aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). "Je zvýšená pravdepodobnosť, že minimálne na severe územia sa prechodne aj v nižších polohách vyskytne sneženie alebo dážď so snehom a maximálna denná teplota vzduchu tam bude len v intervale od nula do päť stupňov Celzia," uviedol SHMÚ na sociálnej sieti. Ako meteorológovia priblížili, zmenu počasia prinesie tlaková níž, ktorá sa začne prehlbovať najprv nad Pobaltím. Neskôr však bude prehlbovanie pokračovať nad východnou Ukrajinou a ukrajinsko-ruským pohraničím.

"Po jej zadnej strane bude najmä nad Poľsko a Ukrajinu prúdiť od severovýchodu studený vzduch. Časť tejto vzduchovej hmoty pretečie aj cez karpatský oblúk a dostane sa nad naše územie," spresnili meteorológovia. Dodali, že najviac studeného vzduchu sa dostane nad sever Slovenska. 

článok pokračuje nižšie

Titulná fotka: Pixabay.com

Zdieľajte na:    

Diskusia