Meteorologická zima už začala: Aká bude zima podľa najnovších modelov? Všetko sa mení!

Počasie 04.12.2022, 12:23 | red | diskusia

Už vo štvrtok nám oficiálne začala meteorologická zima, ktorá každoročne začína 1. decembrom a končí vo februári. Stále nie je zrejmé, aká bude tohtoročná zima a nové predpovede sú vždy úplne iné, ako tie predchádzajúce. Teraz vyšla nová prognóza. Takéto bude počasie od decembra do februára v našich končinách!

To, aká bude zima pravidelne každý rok zverejňujú rôzne prognostické modely a pravidelne informácie aktualizujú. Kým sprvu to vyzeralo, že bude snehu počas tejto zimy dosť, po novom to vyzerá tak, že opak bude pravdou. Ukazuje to najnovšia, novembrová prognóza modelov ECMWF, teda Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia, ktorý je v našich končinách najviac využívaný. Podľa slov prognostikov má byť zima 2022/2023, čo sa týka sneženia, podpriemerná, a to na väčšine územia Európy, teda aj na Slovensku. Aj keď to nevyzerá tak, že snežiť nebude vôbec, množstvo snehových prehánok bude menšie, ako je dlhodobý normál. Čiže – snehu bude menej, ako po minulé roky, ale raz za čas k nám príde zmena počasia, ktorá so sebou prinesie aj snehové vločky. Tento trend však bude negatívne vplývať aj na veľhory u nás a našich susedov, keďže hrozí väčší deficit snehových zrážok na horách. Upozorňuje na to portál Severe Weather

článok pokračuje nižšie


Zdroj: Severe Weather

Iný názor má však ďalší prognostický model – UKMO. Rovnako potvrdzuje, že snehových zrážok bude počas zimy menej, ako pominulé roky, avšak, v januári by mohla prísť zmena. A najmä v našich končinách by sa mohli väčšej snehovej nádielky, ako je normál, mohli dočkať obyvatelia západného Slovenska. Následne však vo februári treba očakávať, že zrážok bude menej, ako je bežná prax. Inými slovami . vyzerá to tak, že nás tento rok opäť nečakajú biele Vianoce.

Najbližšia prognóza na tohtoročnú zimu vyjde najskôr v polovici decembra. 

článok pokračuje nižšie


Zdroj: Severe Weather

Titulná fotka: Pixabay

Zdieľajte na:    

Diskusia