Otrasy zeme, zničené budovy a desaťtisíce mŕtvych: Február plný katastrof! Tie však nekončia

Zahraničie 24.02.2023, 09:30 | red | diskusia

ANKARA/BUKUREŠŤ/ZÁHREB – 6. február si obyvatelia turecko-sýrskeho pohraničia budú pamätať ako čierny deň. Môže za to mimoriadne silné zemetrasenie. Bilancia je strašidelná – státisíce zničených budov a 47-tisíc obetí. Katastrofou zmietané krajiny však dva týždne po zemetrasení postihlo ďalšie silné zemetrasenie. To malo magnitúdu 6,4, otrasy bolo cítiť aj v zničených mestách zo začiatku februára. Turecko však nie je jediná krajina, kde sa otriasala zem. 

Následky zemetrasení
Zdroj: twitter.com

článok pokračuje nižšie

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo v noci na pondelok 6. februára oblasť na juhovýchode Turecka blízko hraníc so Sýriou. Epicentrum sa nachádzalo severne od tureckého mesta Gaziantep. Otrasy bolo cítiť od tureckej metropoly Ankara cez Cyprus až po pásmo Gazy a egyptskú Káhiru. Doteraz si vyžiadalo vyše 47-tisíc ľudí – 41-tisíc v Turecku a vyše 6-tisíc v Sýrii. Podľa odhadov bolo poškodených viac ako 264-tisíc budov. Mnoho ľudí je naďalej zavalených pod troskami. Nie je jasné, koľko ľudí zostalo bez domova. Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku.

článok pokračuje nižšie

Pre TASR to potvrdil seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.  Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam.

Po ničivom zemetrasení a hlavnom otrase so silou 7,8 magnitúdy nasledovalo podľa tureckých úradov ešte približne 6000 slabších dotrasov, a to každé tri alebo štyri minúty slabšie dotrasy. Až 40 z nich malo magnitúdu vyššiu ako 5,0. Úrady pritom očakávajú, že táto seizmická aktivita bude naďalej pokračovať.

Turecké úrady v nedeľu oznámili, že v krajine ukončili pátranie po ľuďoch, ktorí prežili zemetrasenia, vo všetkých postihnutých provinciách okrem dvoch najviac zasiahnutých, Kahramanmaraš a Hatay. Kompetentní sa tak rozhodli po tom, ako záchranári za posledných 24 hodín nenašli v troskách žiadneho živého človeka. V sobotu sa podľa miestnych médií po 296 hodinách podarilo nájsť v meste Antakya živého muža a ženu, no ich tri deti zemetrasenie neprežili.

Následne však prišlo ďalšie silné zemetrasenie – a to s magnitúdou 6,4, presne dva týždne po ničivom zemetrasení, ktoré rovnako zasiahlo tureckú provinciu Hatay na juhu krajiny. Epicentrum bolo lokalizované v okrese Samandag. V dôsledku zemetrasenia sa zrútilo niekoľko poškodených budov, našťastie neboli hlásené žiadne obete. Podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu bolo otrasy cítiť aj v Sýrii, Jordánsku, Izraeli a Egypte.

článok pokračuje nižšie

Provincia Hatay bola najviac zasiahnutou oblasťou, ktorú 6. februára postihlo mimoriadne ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,8 a podľa rôznych zdrojov si vyžiadalo vyše 47-tisíc obetí na životoch.

Turecko a Sýria ale nie sú jediné krajiny, ktoré sú zmietané ničivým živlom. Uplynulé týždne boli dve silné zemetrasenia aj v Rumunsku a jedno v obľúbenej dovolenkovej destinácii v Chorvátsku.

Zemetrasenie s magnitúdou 5,7 zasiahlo na Valentína Rumunsko. Išlo o druhé takto silné zemetrasenie v krajine za uplynulých 24 hodín. V oboch prípadoch neboli podľa úradov hlásené závažnejšie škody. Otrasy zeme bolo cítiť v utorok v na juhozápade krajiny v regióne Gorj. Epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 40 kilometrov a otrasy bolo cítiť aj v hlavnom meste Bukurešť či v meste Kluž na severe krajiny. Úrady v regióne uviedli, že nemali žiadne telefonáty súvisiace so zemetrasením. Údajne neboli hlásené žiadne škody či zranenia.

V pondelok zaznamenali na juhozápade Rumunska zemetrasenie s magnitúdou 5,2. Epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 13,2 kilometra. Po oboch zemetraseniach hlásili úrady dotrasy s magnitúdou 3. 
Zem sa otriasala aj v Chorvátsku. Zemetrasenie s magnitúdou 4,8 zasiahlo vo štvrtok dopoludnia zasiahol chorvátsky ostrov Krk. Epicentrum zemetrasenia evidovali dva kilometre západne od dediny Draga Baščanska. Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) naopak nameralo magnitúdu 5,3. Škody v súvislosti so zemetrasením bezprostredne hlásené neboli.

článok pokračuje nižšie

Otrasy bolo cítiť okrem ostrova Krk aj v ďalších častiach Chorvátska a tiež v susedných krajinách – v Slovinsku a Bosne – a na istých miestach ojedinele aj v Rakúsku.

Titulná fotografia: Twitter.com

Zdieľajte na:    

Diskusia