Úkaz, ktorý sa v našich končinách len tak nevidí: Polárnu žiaru môžu Slováci obdivovať ešte raz!

Domáce 27.02.2023, 19:02 | red | diskusia

Polárne žiare nie sú nad naším územím bežným javom a o to vzácnejšie pre nás je, keď ju vidíme. Takýto pohľad sa Slovákom naskytol v nedeľu v noci na našej oblohe. Žiara mala ružovo-červené sfarbenie a zaujala mnohých ľudí. Ak ste ju nestihli, nezúfajte – budete mať šancu na reparát!

Polárna žiara
Zdroj: FB / ČHMÚ, twitter.com

článok pokračuje nižšie

Ružovo-červenú žiaru bolo možné vidieť okolo 23. hodiny v noci z nedele na pondelok. Vidieť ju mohli nielen Slováci, ale aj Česi, Poliaci, Belgičania či Nemci nad severným obzorom. Vznikla po tom, ako v piatok boli na Slnku silné erupcie a slnečná búrka. Tá smerom na našu planétu vychrlila prúd nabitých. Informuje o tom portál iMeteo.sk

Geomagnetická búrka, ktorá zasiahla Zem, tak vytvorila nádherne sfarbenú žiaru. Zachytili ju mnohé webkamery, napríklad aj na severe Maďarska, ktorú prevádzkuje portál idökép, ale aj v mnohých častiach USA. 

článok pokračuje nižšie

Polárna žiara zachytená z Maďarska
Zdroj: idokep.hu

Ak ste polárnu žiaru nevideli, máte šancu na reparát. V sobotu totiž došlo na Slnku k ďalšej slnečnej búrke, ktorá bola dokonca silnejšia, ako tá piatková. Kým piatková mala na Zemi silu G2, čo je mierna magnetická búrka, sobotňajšia, ktorá by mala zasiahnu Zem v pondelok, by mala mať silu G3. 

Ide pritom o silnú geomagnetickú búrku. Erupcia takejto sily môže spôsobiť problémy v satelitnej komunikácii, rádiovej komunikácii, elektrických rozvodových sieťach či navigačných signáloch. Ak dôjde v najbližších hodinách k výpadkom, bude zrejme príčinou práve sobotňajšia erupcia.

článok pokračuje nižšie

Ak budete chcieť vidieť polárnu žiaru opäť, budete tak mať možnosť – vidieť ju bude aj zo Slovenska. Sledovať ju bude možné v noci z pondelka na utorok, a to od západu slnka až zhruba do 3. hodiny nadránom. Okrem toho, by mali byť na pozorovanie žiary ideálne podmienky, keďže meteorológovia predpovedajú jasnú oblohu. 

Titulná fotka: Twitter

Zdieľajte na:    

Diskusia