Počasie Slovákov najbližšie hodiny poriadne potrápi: Z 20 stupňov víchrica a snehová kalamita!

Počasie 10.03.2023, 20:45 | red | diskusia

Piatok bol na väčšine územia mimoriadne teplý a na západe a juhozápade krajiny vstúpila ortuť teplomera až k 20 stupňom Celzia. Aj keď pofukoval slabý vetrík, postupne sa počasie začalo meniť a na mnohých miestach sa vyskytli aj prvé búrky. To však nie je nič oproti tomu, čo nás čaká najbližšie hodiny. Pripravte sa na poriadnu zmenu!

Máme za sebou mimoriadne teplý piatok, ktorý so sebou priniesol vysoké teploty a pekné počasie, ktoré nejedného človeka vyhnalo von. Napriek želaniam Slovákov sa však pekné počasie neudrží dlho a už o pár hodín sa všetko zmení. Ba čo viac, najbližšie hodiny sa budú radiť medzi najbúrlivejšie od začiatku roka. Môže za to orkán Diethelm, ktorý sa rúti nad naše územie a ovplyvní počasie nielen u nás, ale prakticky v celej Európe. Všetko to vypukne už krátko po polnoci, avšak, zmenu počasia cítiť už od popoludnia, kedy sa nad Slovenskom sformovali silné búrky, a to najmä na juhu, severe a východe Slovenska. Mohlo za to premiešavanie teplého vzduchu na západe a juhu Slovenska a studeného, pôvodom arktického vzduchu na severe Slovenska. Búrky dovedna vyprodukovali viac, ako 17500 bleskov, informuje portál imeteo.sk

článok pokračuje nižšie

Blesková aktivita 10.3.2023
Zdroj: blitzortung.org

Meteorológovia upozorňujú, že sa treba pripraviť na mimoriadne nepriaznivé počasie počas víkendu – a to na silný vietor s rýchlosťou v nárazoch do 150 kilometrov za hodinu, ale aj snehovú kalamitu či víchricu. Ba čo viac, opäť má snežiť, vo vyšších polohách by sa mal sneh udržať a napadnúť zhruba 10 centimetrov novej pokrývky. Meteorológovia preto vydali výstrahy druhého stupňa pre západ a sever Slovenska pred silným vetrom.  V týchto lokalitách dosiahne vietor v nárazoch rýchlosť až 100 kilometrov za hodinu. Pre väčšinu okresov Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Prešovského kraja vydali meteorológovia na sobotu výstrahu prvého stupňa.

článok pokračuje nižšie

Výstrahy SHMÚ na 11.3.2023
Zdroj: SHMÚ

Pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš, Poprad sa vzťahuje aj výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách. Pre väčšinu okresov v Žilinskom kraji bude platí prvostupňová výstraha. V Žilinskom kraji a v časti Banskobystrického, Trenčianskeho a Prešovského sa môžu tvoriť snehové jazyky.

Titulná fotka: Pixabay.com

Zdieľajte na:    

Diskusia