MRAZIVÉ zábery z amerického Arkansasu: Muž natočil tornádo priamo pred domom! Obrovská spúšť po vyčíňaní živlu

Zahraničie 07.04.2023, 09:30 | red | diskusia

V júni to budú dva roky, čo sa českou Moravou prehnalo extrémne silné tornádo. Takýto silný ničivý živel v našich končinách nie je bežný a podobné skúsenosti poznáme skôr z USA. A práve tam sa v posledných dňoch počasie doslova zbláznilo. Ba čo viac, istému mužovi sa podarilo natočiť tornádo priamo pred domom! Z jeho záberov mrazí.

Silný vietor v USA
Zdroj: FB / Tony Bohn Garlington, Twitter.com

článok pokračuje nižšie

Posledné dni viaceré štáty USA bojovali s extrémnym počasím, ktoré spôsobilo rozsiahle škody a, žiaľ, si vyžiadalo aj obete. Podľa tamojších kompetentných si nepriaznivé počasie sprevádzané silnými búrkami s ničivým vetrom a tornádami dovedna vyžiadalo 18 obetí. Ba čo viac, v piatok sa len štátom Arkansas prehnalo viacero tornád, ktoré si vyžiadali najmenej 5 obetí a množstvo zranených. Vznikli aj veľké materiálne škody. Z toho dôvodu vyhlásila guvernérka štátu Sarah Huckabee Sandersová stav núdze a povolala národnú gardu, aby pomohla s odstraňovaním následkov pohromy. Podľa oficiálnych zdrojov bolo zničených zhruba 2100 domov. Primátor mesta Little Rock Frank Scott Jr. , ktoré je najviac postihnuté po tornáde, povedal, že mu trhá srdce vidieť vysídlených ľudí z dôvodu nepriaznivého počasia. 

Tornádo zasiahlo aj miestnu hasičskú stanicu číslo 9, kde spôsobilo rozsiahle škody, no podľa veliteľa Delphona Hubbara nebol žiadny z hasičov zranený. Stanica pritom poskytla miesto pre ľudí, ktorí sa snažili pred búrkou skryť. A práve z Little Rock pochádza mrazivé video, ktoré zachytáva udalosť v priamom čase. Natočil ho obyvateľ mesta Tony Bohn Garlington. Na zábere vidieť, ako sa búrka blíži na ulicu, kde býva. Mierny dážď sa behom pár sekúnd zmení na prudký lejak sprevádzaný silným vetrom. Keď je tornádo priamo pri jeho dome, sa Tony odvráti a schová do závetria. Následne však otočí kameru naspäť na ulicu a vidieť, že tornádo strhlo všetky stromy a zanechalo po sebe obrovskú spúšť. 

článok pokračuje nižšie

Pomocnú ruku v obnove mesta po ničivom tornáde podali desiatky cirkví, neziskových organizácii, firiem či jednotlivcov. Tí postihnutým susedom ponúkli zásoby či inú pomoc a založili rôzne zbierky oblečenia či trvanlivých potravín. Miestny šerif Andre Dyer povedal, že vyčlenil príslušníkov polície, ktorí majú strážiť poškodené budovy, aby tak zabránili rabovaniu či kriminalite. 

Prírodné nešťastie postihlo aj mesto Belvidere v štáte Illinois neďaleko Chicaga. Tam nepriaznivé počasie spôsobilo zrútenie strechy a časti fasády divadla Apollo. V tom čase sa tam nachádzalo veľa ľudí z dôvodu koncertu heavymetalovej skupiny. Veliteľ hasičov v Belvidere, Shawn Schadle, informoval o jednom mŕtvom a 28 zranených. Piati z nich boli hospitalizovaní s vážnymi zraneniami. Podľa internetovej stránky US Poweroutage bolo v sobotu bez prúdu najmenej 154-tisíc domácností.

článok pokračuje nižšie

TItulná fotografia: twitter.com/@RealMattCouch

Zdieľajte na:    

Diskusia