DYCHBERÚCE zábery: Turisti počas výbuchu sopky zachytili vzácny jav! Aké sú šance?

Zahraničie 24.06.2024, 09:36 | red | diskusia

Koncom apríla tohto roka boli turisti v Guatemale súčasťou naozaj pozoruhodného divadla. Počas výbuchu sopky Fuego sa im totiž podarilo nasnímať v skutku vzácny jav. Kým zo sopky sa valil oblak popola, do hory udrel blesk. Svetelnú šou sa im podarilo zaznamenať aj na video.

Na videu pritom vidieť, ako sa z krátera sopky valí čierny dym s popolom. V pozadí počuť ľudí rozprávať sa, pritom vidno aj záblesky, ktoré predstavujú blesky z neďalekej búrky. O pár sekúnd na to sa ale stane čosi, čo zrejme nikto neočakával – do sopky Fuego, ktorá je jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike, udrel blesk. Podľa záberov zasiahol práve kráter. Ihneď po tom počuť v pozadí aj hrom. Ľudia začnú skandovať, takéto divadlo zrejme nečakali.

Reprofoto: IG / Zarnab Khan Lashari

článok pokračuje nižšie

Vedci však tvrdia, že celá situácia môže mať úplne iné rozuzlenie. Ako totiž upozornili, počas erupcie sa do atmosféry dostáva oblak, ktorý obsahuje rôzne veľkosti popola a tie sa o seba trú a vytvárajú statickú elektrinu. „Podobne, ako pri búrke, aj v oblaku sopečnej erpucie sú malé častice sopečného materiálu, ktoré sa navzájom narážajú vysokou rýchlosťou, a tieto kolízie môžu viesť k oddeleniu nábojov v sopečnom oblaku, čo vedie k bleskom,“ uviedli vedci z Centra pre štúdium aktívnych sopiek na Havajskej univerzite pre portál foxweather. Rovnaký názor má aj meteorológ Greg Diamond, ktorý si video prešiel snímku po snímke. „Na základe tohto obrázku sa domnievam, že blesk najskôr pochádza z oblaku popola," uviedol.

Sopka Fuego je jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike a na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške 3 768 metrov na juhu strednej Guatemaly.

Zdieľajte na:    

Diskusia