Smutné výročie: Pripomíname si tri roky od ničivého tornáda! TAKTO to celé začalo

Zahraničie 26.06.2024, 19:15 | red | diskusia

V uplynulých dňoch si naši bratia Česi, ale spolu s nimi aj my, pripomíname tretie výročie od ničivého tornáda na Morave. To spustošilo viaceré mestá a obce neďaleko slovenských hraníc a spôsobilo obrovské škody. 


Zdroj: Reprofoto / Youtube.com / Požáry.cz, Jan Herka

článok pokračuje nižšie

Stalo sa to presne 24. júna 2021 krátko pred 19:30. V okolí Hodonína a Břeclavu, ktoré ležia na slovensko-českom pohraničí, vyčíňalo mimoriadne silné tornádo, ktoré nemá v našich končinách obdobu. Na toto obdobie bolo mimoriadne teplo, ortuť teplomerov sa šplhala k 35 stupňom Celzia a meteorológovia vydávali výstrahy pred silnými búrkami. Tie sa napokon naplnili, no nik nečakal, že budú tak nebezpečné. Jedným z portálov, ktoré na nebezpečné javy upozorňovali, bol aj Estofex, ktorý pre slovensko-česko-rakúske pohraničia vydal výstrahy 3. stupňa pred nebezpečnými javmi. Informuje o tom portál imeteo.sk.

Krátko po 19. hodine sa na Morave začali tvoriť silné búrky, to sa o 19:20 neďaleko Břeclavu sformovalo do tornáda, ktoré postupovalo smerom k diaľnici D2 a ďalej na východ, následne začalo pustošiť aj obývané oblasti, najmä obce Hrušky, Moravskú Novú Ves, Ludice, Mikulčice a Hodonín. Prešlo až 26 kilometrov a následne kúsok od slovenských hraníc zaniklo. 


Zdroj: ESSL

článok pokračuje nižšie

Tornádo podľa Českého hydrometeorologického ústavu dosiahlo silu F4 Fujitovej stupnice, teda druhú najničivejší stupeň a spôsobilo smrť šiestich ľudí, medzi nimi aj dvojročného dieťaťa, ale aj stovky zranených. Počas najničivejšej fázy dosahovala rýchlosť vetra, ktorá sprevádzala tornádo, až 380 kilometrov za hodinu. Tornádo spôsobilo škody za miliardy českých korún, zničilo vyše 1200 domov a z toho viac ako 60 bolo potrebné zbúrať. 

V Hruškách, kde tornádo začalo ničiť, dosiahla sila tretí stupeň „Potom sa tornádo začalo zužovať, ale naberalo na sile. Susednú obec Mikulčice tak zasiahlo najväčšou silou z celej svojej dráhy a práve tu bolo nájdené najväčšie množstvo škôd zodpovedajúcich stupňu IF4 (podľa novej medzinárodnej Fujitovej stupnice). Takto silne sa prejavilo ešte na niekoľkých objektoch v susednej Lužici,“ konštatoval David Rýva z radarového oddělení ČHMÚ pre Českú televíziu.

V Hodoníne potom zoslablo na druhý stupeň a krátko o jeden stupeň zosilnelo ešte v Pánovom. V lesoch pri Ratíškoviciach potom zaniklo.

článok pokračuje nižšie

Zdieľajte na:    

Diskusia