Silné búrky opäť vyčíňali na západe Slovenska: Zaplavené ulice v Nitre a aj tornádo!

Búrky 28.06.2024, 08:13 | red | diskusia

Cez Slovensko sa v stredu popoludní prehnali viaceré silné búrky, ktoré napáchali početné škody. Pod vodou je mesto pod Zoborom, v neďalekej obci malo dokonca vyčíňať tornádo. Pokojná však nebola ani noc.


Zdroj: Reprofoto: Youtube.com / Nitralive, Facebook / Severe weather Slovakia, Termálne kúpalisko Štrand Nové Zámky

článok pokračuje nižšie

Búrky sa nad naše územie dostali krátko popoludní a hneď začali páchať početné škody. Búrkový komplex totiž priniesol veľké množstvo vody, ktoré spôsobilo, že viaceré mestá a obce ostali pod vodou. Medzi nimi aj napríklad Nitra. Tu podľa zrážkomerných staníc SHMÚ padlo až 83 milimetrov zrážok. Takéto množstvo vody spôsobilo, že ulice mesta pod Zoborom zaplavilo. Dokonca sa mestom prehnal aj downburst, ktorý lámal stromy a dokonca obmedzil aj dopravu. Pod vodou má byť aj školský internát v Nitre, kde majú študenti izby pod vodou. „Na chodbách „intráku“ bolo okolo 10 až 20 cm vody. Vodu začali zamestnanci vynášať, no situácia je naďalej zložitá,“ napísal portál imeteo.sk


Zdroj: SHMÚ

článok pokračuje nižšie

Ba čo viac, búrky boli také intenzívne, že vytvorili ideálne podmienky pre vznik tornáda. To zosadlo v obci Žirany neďaleko Nitry a podľa videí svedkov páchalo aj škody. Tornádo zatiaľ oficiálne potvrdené nebolo. Podľa portálu imeteo.sk bude mať tornádo zrejme klasifikáciu F0, teda najslabšiu spomedzi 5-stupňovej Fujitovej stupnice. Spôsobiť malo menšie škody na strechách domov a rovnako škody na lesnom poraste. 

Napokon sa ale ukázalo, že zrejme nešlo o tornádo, ako sa sprvu predpokladalo, ale o Gustnado. Upozornil na to portál Severe Weather Slovakia. „Gustnado je krátky, plytký povrchový vír, ktorý sa vytvára v rámci downburstu vychádzajúceho z búrky. Názov je odvodený od elízie „tornáda s predným poryvom“, keďže poryvy vznikajú vďaka netornádickým priamym vetrom v zostupnom prúde, konkrétne v poryve silných búrok. V Tom čase sa tam aj vyskytoval downburst, takže všetko sedí ako riť na šerbel,“ napísali na sociálnej sieti. 

Vysoké úhrny zrážok padli aj v Hurbanove a okolí, podľa meteostaníc to bolo až 95 milimetrov zrážok, dokonca v obci Svätý Peter to bolo až 111 milimetrov zrážok, a to počas 6 hodín. Pod vodou skončili aj viaceré ulice v Nových Zámkoch, najmä v okolí obchodného centra. Búrky sa pritom vyznačovali vysokou bleskovou aktivitou, od rána podľa portálu blesky.bourky.cz udrelo cez 8-tisíc bleskov.

článok pokračuje nižšie


Zdroj: blesky.bourky.cz

Hurbanovská samospráva dokonca vyzvala ľudí, aby boli v tejto ťažkej situácii zhovievaví. „Dobrovoľný hasičský zbor v Hurbanove sa v súvislosti s množstvom hlásení so žiadosťou o pomoc pri odstraňovaní následkov živelnej pohromy na vás obracia s prosbou o zhovievavosť a trpezlivosť, nakoľko majú hlásených enormne veľa adries, na ktorých potrebujete pomôcť pri odstraňovaní následkov živelnej pohromy. Naši hasiči pomáhajú s maximálnym nasadením, ale nie je v ich silách byť na všetkých miestach naraz. Preto vás prosia o trpezlivosť kým sa dostanú aj na vašu adresu.
Ďakujeme za porozumenie,“ uviedli na Facebooku. 

Meteorologická služba Estofex pritom vydala pre západ Slovenska výstrahy 2. stupňa pred silnými búrkami. „Stupeň 1 a 2 sa vydáva pre Slovensko, Maďarsko, veľkú časť Balkánu a stredné Taliansko pre nadmerné konvekčné zrážky, veľké krupobitie a silné konvekčné poryvy vetra,“ napísala služba. Výstrahy najvyššieho, tretieho stupňa vydal aj SHMÚ, a to pre okresy Nitra, Nové Zámky a Komárno pred búrkami. Rovnaký stupeň pre rovnaké okresy vydal aj v prípade hydrologických výstrah. 

článok pokračuje nižšie


Zdroj: Estofex


Zdroj: SHMÚ

Krátko po 20. hodine večer prišli od Maďarska ďalšie búrky, ktoré pokračovali v smere na severozápad. Opäť priniesli vysoké úhrny zrážok a relatívne intenzívnu bleskovú aktivitu. 

Titulná fotografia: fb.com/monika.kosova.731

Zdieľajte na:    

Diskusia